HEMA je zkratka z angl. or. Historical European Martial Arts. V českém překladu jde o Historická evropská bojová umění, která spojuje lidi, školy i spolky napříč světem, zabývající se různým historickým bojovým uměním.
Zejména jde o reinkarnaci evropského bojového umění z desítek historických manuálů, které se různě překládají a interpretují. Naše škola a turnaj se zaměřuje na umění s dlouhým mečem, seberozvoj studentů a studium mistrů J.Lichtenauer, který je považován za prvního z mistrů. Mistr Lichtenauer však po sobě zanechal jen báseň o šermířské nauce, tzv. Zettel. Dalšími z velkých jmen historie jsou J.Meyer, P.H.Mair, Fiore dei Liberi a další.
Nejstarším a asi nejvýznamnějším dílem o dlouhém meči je publikace s označením HS3227a z první poloviny 15. století. Dílo nese chybný název Kodex Döbringer, který nešťastně zavedli překladatelé při své chybné interpretaci. Mistr Döbringer byl pouze jedním z mnoha autorů, nikoli jediný. HS 3227a však pojednává o umění mistra Lichtenauera a autoři tohoto díla, nejspíš samotní studenti mistra Lichtenauera, rozvádějí Zettel do konkrétního srozumitelného umění.
Co je sportovně historický šerm a HEMA turnaj?
Sportovní HEMA je sportovně historický úpolový sport, ve kterém soutěžící porovnávají své zkušenosti a dovednosti. Turnaj se podobá sportovnímu olympijskému šermu. Samotný turnaj probíhá ve dvou fázích, skupinové a eliminační.
- Skupinová fáze
Soutěžící jsou rozděleni do skupin nejčastěji po 6 až 7 soutěžících. Ve skupině pak každý s každým svádí duel, tj. zápas na planši o rozměrech nejčastěji 6×9 metrů. Ti nejlepší se probojují do eliminační fáze, kam postupuje většinou 50-75% soutěžících. - Eliminační fáze
Eliminační fáze je částí turnaje, kde se postaví běžný pavouk a soutěžící v každém duelu, tj. zápase bojují o postup do dalšího kola až k medailovým pozicím.
Kategorie
Nejčastější a nejžádanější kategorií HEMA turnajů je „dlouhý meč smíšené / longsword OPEN“ (též se užívá označení longsword MIXED), což znamená muži i ženy.
Turnaje se otevírají v této kategorii většinou pro 50+ soutěžících, z toho bývají nanejvýš 2-5 žen.
Ženy mají svou vlastní kategorii „dlouhý meč ženy / longsword woman“
Na našem turnaji otevíráme pouze dvě kategorie. Dlouhý meč smíšené a ženy.
(Na HEMA turnajích se též vyskytují kategorie Meč a pěstní štítek, Meč a štít, Rapír a dýka, Rapír, Šavle, Tesák.)
Pravidla duelu, tj. zápasu
Soutěžící dle pravidel svádí souboj, který řídí rozhodčí, asistent rozhodčího a časoměřič se zapisovatelem bodů. Zápas se skládá z několika střetů, které jsou řízeny rozhodčím povely „VPŘED a STÁT“. V jednom střetu může dojít k více výměnám, ovšem získat lze pouze jeden bod. Bod získá soutěžící tak, že zasáhne svého soka svou zbraní do platného povrchu mezi povely „VPŘED a STÁT“. Vyhrává ten ze soutěžících, který získá dříve stanovený počet bodů. Nejčastěji pro skupinovou fázi 5 bodů a eliminační fázi 7 bodů.
Pravidla turnajů usilují o podobu historického duelu, tj. boží soud nebo soudního sporu, kdy dva šermíři beze zbroje sváděli duel k zajištění božího práva.
Abychom se nezranili používáme moderní ochranné pomůcky podobně jako ve sportovním olympijském šermu. Jedná se zejména o tréninkový meč federschwert, šermířskou masku s atestem 1600N, speciální rukavice, šermířský kabátec a kalhoty, vč. ochrany loktů, kolen, holení, hrtanu a intimních partií.
Nejlepší z nejlepších
Výsledky z turnajů jsou evidovány na HEMA ratings, kde se v kategorii dlouhý meč OPEN, eviduje více než 6500 šermířů.
Jedním z nejlepších šermířů světa, ne-li tím nejlepším, je Martin Fabián (Bratislavský šermiarsky cech). Se svými více než 200 zápasy drží neuvěřitelnou bilanci 197 výher proti 13 prohrám v kategorii dlouhý meč open, není ve světě lepšího. Martin se svou firmou Sigi Forge vyrábí skvělé tréninkové meče a sponzoruje i náš turnaj.
Českým nejlepším šermířem je Zdeněk Brýdl (Brněnští fechteři), který si zaslouží se svými 143 výhrami proti 30 prohrám v kategorii dlouhý meč open, titul Mistra České republiky 2022, který vybojoval na MČR v Pardubicích. Drží 13.příčku ve světě.
Čeští a Slovenští HEMA šermíři patří dle našeho názoru k nejlepších ve světě a když vyjedou na zahraniční turnaje přivážejí cenné kovy a obsazují přední příčky. Češi i Slováci drží v TOP200 dle HEMA ratings více než 20 příček.