Zkoušky jsou za dveřmi

Cesta meče není jen záležitostí krátkodobé výuky za dosažením kýženého výsledku nebo úrovně. Jde spíše o celkové nadšení a odhodlání, ale dnešní doba se točí zejména kolem hmatatelných výsledků, důkazů a možností mávat lejstry a tituly kolem sebe jen, aby každý viděl co jsme.

„Důležité je, že sami víme co a jací jsme. Okolí si udělá vlastní názor, nemusíme mu nic vnucovat.“

Pokud pohlédneme do dávné historie, dálného východu, zjistíme, že na počátku studia byl jen žák a mistr, mluvíme o době 14. a 15. století. Nic mezi neexistovalo, žádné stupně, žádné pásky a úrovně, jen žák a mistr. Každému opravdovému poutníkovi, Cesty, šlo o víc, než jen o dosažené stupně dovednosti.
Na přelomu 19. a 20. století bojová umění prodělala modernizaci, zejména začaly vznikat různé styly bojových umění a vzniklo úrovňové dělení postavené na kjú/dan systému. Toto dělení přilákalo, dle mého názoru, více zájemců a utvořilo cíle, které lidstvo ke svému životu a aktivitám potřebuje. Cesta se tak rozkouskovala do jednotlivých úseků.
I naše škola má úrovňový systém inspirovaný právě uměními z dálného východu. U nás je to:
Poznání, Sebevědomí, Respekt, Uvědomění, Rozhodnutí, Lektor(Pokora), Mistr(Východ slunce)

18.12.2018 proběhnou historicky první zkoušky postavené pro vhodnější výuku a udržení zájmu studenta. Zkoušení žáci se budou snažit o:

Plán na zkoušku:

  1. Zahájím trénink, nástupem a úvodním slovem ke zkoušce.
  2. Dostanete čas, ve kterém se rozcvičíte a utvoříte dvojice pro zkoušku. Vyberete si patrona a naposledy procvičíte zadání ke zkoušce.
  3. Samotnou zkoušku zahájím vyzváním zkoušeného.
    – žák zahajuje zkoušku pozdravem zkušebního komisaře
    – žák ukončuje zkoušku pozdravem zkušebního komisaře
  4. Vyhlášení výsledků zkoušek proběhne až po odcvičení všech zkoušených.

S přáním pěkného večera
Jindra